Tipy a rady
AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O AKRYLOVÉ KOBERCE
Tipy na údržbu akrylových kobercov s vysokým vlasom
- Zakúpením kusového koberca, ktorý je vyrobený zo 100% akrylu, získate koberec nenáročný na údržbu a moderný doplnok spĺňajúci všetky kritériá pre kvalitu a moderný vzhľad Vášho interiéru. V nasledujúcich riadkoch Vám prezradíme niekoľko praktických tipov, ktoré Vám uľahčia starostlivosť o Váš akrylový kusový koberec.
-
Nezľaknite sa, keď bude nový koberec 2 - 3 mesiace po jeho zakúpení púšťať vlas. Tento jav má za následok poslednú fázu výroby kusového koberca, kedy sa zostriháva výška vlasu a rozhodne nie je chybou. Ak používate koberec bežným spôsobom a dodržiavate správne spôsoby údržby, po cca dvoch mesiacoch púšťanie vlasu samovoľne prestane.
-
Akrylový koberec bude mať dlhú životnosť za predpokladu, že je položený na plochej, rovnej a suchej podložke.
-
Vysávanie akrylového koberca vykonávajte vždy v smere vlasu a vyvarujte sa používaniu rotačných kief.
-
Koberec zbytočne nezaťažujte bodovo. Neumiestňujte naň veľmi ťažké kusy nábytku.
-
Neodkladajte priamo na koberec nádoby s hlinou alebo s tekutinami. Uvoľňujúca sa vlhkosť a nedostatok vzduchu môže mať za následok poškodenie akrylového koberca.
Odstraňovanie škvŕn a nečistôt
-
Pokiaľ nastane problém a podarí sa vám koberec znečistiť, snažte sa reagovať v pokoji a okamžite. Čím dlhšie budete otáľať, tým viac riskujete, že materiál nečistoty absorbuje.
-
Na odsatie nečistôt využite savé utierky, ktoré zaťažte. Nikdy akrylový koberec netrite!
-
Pred začatím čistenia skontrolujte pravosť farby vlasu v miestach, ktoré nie sú vidieť.
-
Odstraňovač škvŕn nanášajte na handričku, ktorá nepúšťa chlp. Pri čistení pracujte vždy od okraja škvrny do jej stredu - nedôjde tak k rozšíreniu škvrny.
-
Škvrny bielkovinového a mastného pôvodu môžete odstrániť za využitia čistiaceho benzínu, metanolu alebo alkoholu.
-
Žuvačku prilepenú na koberec najprv vytvrďte využitím zmrazovacieho spreja. Zmrazenú hmotu ďalej rozdrvte kladivkom a zvyšky vykefujte a vysajte.
-
Pokiaľ máte na koberci kvapnutý vosk zo sviečky, nechajte ho vytvrdnúť a potom ho rukou opatrne rozpustite. Na odstránenie zvyšného vosku využite piják a žehličku. Vosk odstraňujte veľmi opatrne a dbajte na nízke rozpálenie žehličky.
-
Akrylové ručne tuftované kusové koberce nesmiete v žiadnom prípade prať v pračke. V prípade, že tieto kvalitné koberce vyperiete, s veľkou pravdepodobnosťou dôjde k poškodeniu povrchovej úpravy spodnej strany, ktorá je vyrobená z bavlny a špeciálneho lepidla na báze prírodného kaučuku. Ak dôjde ku kontaktu kobercoviny s vodou, je veľká pravdepodobnosť splstnatenia.
-
Pokiaľ dôjde k značnému znečisteniu, odporúčame zváženie prenechania vyčistenia škvrny profesionálnej chemickej čistiarni.
AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O PLYŠOVÉ KOBERCE
-
Neklaďte ťažký nábytok na koberec, aby sa predišlo poškodeniu vlákien. Pokiaľ inak nie je možné, snažte sa koberec čas od času presťahovať alebo zaťažiť jeho inú časť, kvôli veľkému kontrastu medzi zaťaženou a nezaťaženou časťou.
-
Nevystavujte koberec priamemu slnečnému žiareniu, aby sa predišlo vyblednutiu farieb vlákien.
-
Berte prosím na vedomie, že vyšší vlas koberca zachytáva nečistoty ľahšie, a preto je nutné ho častejšie prať (odporúčané aspoň 1x za mesiac), vysávať a vyčesávať.
-
Pri vysávaní koberca sa sústreďte na jedno miesto. Až keď je miesto čisté, vysávajte ďalšie časti koberca.
-
Neumiestňujte koberec na príliš frekventované miesta. Pokiaľ inak nie je možné, opatrne vysávajte koberec najmenej 2x týždenne.
-
Mokré škvrny na koberci bezodkladne vysušte papierovými utierkami. V žiadnom prípade netrite handričkou ani papiermi po koberci. Mohlo by dôjsť k nevratnému poškodeniu koberca.
-
Škvrny môžete čistiť aj vhodnými čistiacimi prostriedkami. Odporúčame napr. použiť Vanish šampón na koberce alebo Vanish Oxi Action Powerspray.
-
Nepoužívajte syntetické alebo iné agresívne prípravky na čistenie koberca.
-
Plyšové koberce, pri ktorých je to uvedené, je možné prať v práčke na 30 °C, pričom je dôležité koberce pred praním vyklepať (zbaviť nečistôt), vykefovať a rovnaký proces opakovať po vypraní.
AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O SHAGGY KOBERCE A KOBERCE S VYSOKÝM VLASOM
Údržba a čistenie je náročnejšia. Je to spôsobené dĺžkou vlasu koberca, kedy je často ťažké dostať nečistoty až z hĺbky koberca. Rovnako ako pri všetkých ďalších typoch kobercov, aj pri shaggy kobercoch je dôležitá pravidelná údržba.
-
Tá spočíva v pravidelnom suchom vysávaní koberca, ideálna frekvencia je 2x týždenne. Výnimku tvoria koberce kolekcie Rabbit, kde sa odporúča vysávať 1x týždenne.
-
Vysávač by mal mať dostatočne vysoký sací výkon, aby sme vysali nečistoty aj z hĺbky koberca.
-
Pri kobercoch s dlhým vlasom nie je vhodné používať rotačné kefy, pretože by mohlo dôjsť k nevratnému poškodeniu alebo vytrhnutiu vlákien koberca.
-
Oveľa vyššiu účinnosť pri suchom vysávaní dosiahneme, pokiaľ namiesto klasickej širokej kobercovej hlavice použijeme užší nástavec na čalúnenie, ktorým sa ľahšie dostaneme k nečistotám medzi vláknami koberca. Tento spôsob je síce časovo a fyzicky náročnejší, ale vzhľadom na menšie rozmery väčšiny shaggy kobercov sa dá zvládnuť.
-
Vysávanie by malo prebiehať vo všetkých smeroch (aspoň do kríža). Veľa nečistôt, ktoré nevysajeme v jednom smere, dostaneme preč z koberca v smere inom.
- Pokiaľ je v koberci viac nečistôt a koberec je menších rozmerov, môžeme veľa nečistôt dostať preč celkom jednoduchým spôsobom tým, že koberec vo dvoch ľuďoch vo vonkajších priestore vytrepeme a následne zvyšné nečistoty vysajeme vysávačom.
Pri shaggy kobercoch z mikrovlákna je vďaka použitému materiálu údržba ešte náročnejšia. Je potrebné nepodceniť údržbu a starostlivosť. Pokiaľ koberec začne javiť známky plstnatenia, najmä na veľmi zaťažovaných miestach, je potrebné ho aj prečesať.
Hĺbkové čistenie potom nechajte na odborníkoch približne tak často, ako pri bežných kobercoch, tzn. v horizonte dvoch rokov.
AKO DOSIAHNUŤ LEPŠIU FIXÁCIU KOBERCA NA PODLAHE
-
Aby ste dosiahli čo možno najlepšiu fixáciu Vášho nového koberca k podlahe, odporúčame pod rozmerovo menšie koberce použiť protišmykovú podložku, prípadne obojstrannú lepiacu pásku na koberce.
-
Protišmyková podložka pod koberec bráni kĺzaniu kobercov na hladkom alebo klzkom povrchu, zaisťuje lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako by mal samotný koberec a tlmí zvuk krokov.
-
Obojstranne lepiace kobercové pásky sú určené na podlepovanie kobercov, podlahových krytín, PVC a ďalším aplikáciám (s prihliadnutím na konkrétny typ použitej pásky). Obojstranné samolepiace pásky odporúčame použiť najmä pri metrážových kobercoch menších rozmerov. Podlepenie koberca robte v najviac exponovaných miestach, tzn. spodnej časti rohov a na okrajoch koberca. Použitím pásky zabránite kĺzaniu koberca po hladkej podlahe.
AKO SPRÁVNE LEPIŤ SAMOLEPKY NA STENU
FOTONÁVOD ako správne lepiť samolepky s prenosovou fóliou
Lepenie samolepky je ľahká a zábavná vec. Stačí málo a všedné priestory dostanú nový a osobitý šmrnc. Napriek tomu je však potrebné dodržiavať odporúčané postupy.
UPOZORŇUJEME, že nie každá stena je na lepenie samolepiek vhodná, samolepky nie sú určené pre príliš hrubé, čerstvo natreté, vlhké alebo latexové povrchy. Novo natreté steny musia minimálne tri týždne vyschnúť. Pokiaľ stena pri kontakte s látkou farbí (náter je nekvalitný a na stene je stále poprašok farby), nie je vhodná na lepenie samolepky. Tiež sa vyhnite lepeniu na stene s umývateľným náterom. Na lepenie samolepiek na steny je dôležitý pevný a súdržný podklad a to pre istotu aj v spodných vrstvách. Vhodné je pred maľbou povrch penetrovať.
U väčších sád samolepiek, odporúčame vykonať 24 hodinový test iba s jednou nálepkou zo sady!
1) PRÍPRAVA SAMOLEPKY PRED LEPENÍM
-
Samolepky, ktoré predávame, sú priamo určené na lepenie na stenu a iné hladké povrchy (nábytok, dvere, obklady…). Súčasťou každého balenia je návod, ako nalepiť samolepky na stenu.
-
Po rozbalení samolepky z rolky je potrebné ju rozmotať a nechať odpočinúť na rovnej ploche tak, aby sa samolepka vyrovnala, nebola vlnitá a dosiahla izbovú teplotu. V opačnom prípade hrozí, že by sa mohla od steny z dôvodu nesprávnej aplikácie odlepiť! Tento postup je bezpodmienečne nutný dodržať hlavne pri rozmerovo väčších samolepkách, ktoré sa transportujú v roliach.
2) PRÍPRAVA POVRCHU STENY
-
Pred nalepením je potrebné stenu zbaviť nečistôt a prachu. Prípadné nerovnosti začistiť brúsnym papierom. Potom očistiť handričkou, môže byť aj vlhčená, aby lepšie na seba naviazala prach.
-
Pokiaľ sa tieto nečistoty a prach dostanú na lepiacu stranu samolepky, prestáva správne lepiť. Venujte preto prosím pozornosť v akom prostredí samolepku nielen lepíte, ale aj skladujete.
3) VYMERENIE MIESTA PRE SAMOLEPKU
-
Po očistení steny skúste priložiť samolepku na miesto, kde ju chcete nalepiť. Odporúčame prilepiť samolepku k stene pomocou maliarskej pásky a z diaľky skontrolovať, či je rovno a na správnom mieste. Toto sa týka hlavne rozmerovo väčších samolepiek. Podľa zložitosti motívu môžeme samolepku nalepiť ako celok, poprípade rozstrihať a lepiť po častiach.
4) LEPENIE SAMOLEPKY NA STENU
-
Keď je samolepka na správnom mieste, začína najdôležitejšia časť - lepenie. Pri rozmerovo väčších samolepkách odporúčame pri lepení asistenciu dvoch osôb.
Samolepky na stenu sa vždy lepia od zhora nadol (podobne ako tapety). Malé motívy môžete nalepiť tak, že zložíte rovno celú fóliu a samolepku nalepíte. Veľké samolepky je vhodné lepiť podobne ako samolepiace tapety. Teda odlepiť len časť krycej fólie a samolepku prichytiť na stenu. Týmto spôsobom postupujete až po úplnom nalepení celej samolepky na stenu.
Pozor na to, aby sa samolepka pri lepení nepokrčila, potom sa na seba kúsky prilepia a stlačia. Samolepka sa potom veľmi zle vyhladzuje, väčšinou už nebude nikdy taká rovná. -
Pokiaľ sa Vám stane, že niekde vznikne bublinka, je niekoľko možností, ako ju odstrániť. Buď samolepku pomaly odlepiť až nad časť s bublinkou a znova prilepiť tak, aby bublinka nevznikla alebo už nalepenú samolepku uhladiť smerom od bublinky von hladítkom na tapety alebo inou podobnou pomôckou, ktorú doma nájdete. Pri veľkých bublinách je rozhodne lepší prvý postup. Pokiaľ sú bublinky malé, stačí ich uhladiť až po aplikácii celej samolepky, popr. opatrne prepichnúť špendlíkom a vyhladiť.
-
Po nalepení samolepku dôkladne uhlaďte suchou handričkou, aby dokonale priľnula k podkladu celou svojou plochou, nezabudnite aj na okraje samolepky. Pokiaľ tak neurobíte, môže sa stať, že sa okraje samolepky začnú odlepovať!
-
Pri samolepkách s transportnou (priesvitnou) fóliou je potrebné najskôr túto fóliu dôkladne pritlačiť k samolepke. Potom odoberte podkladový papier a priložte samolepku na stenu do požadovanej polohy. Dôkladne vyhlaďte. Až potom odstráňte transportnú fóliu.
Majte prosím na pamäti, že slniečko a svetlo môžu zvýrazniť chyby lepenia a nerovnosti na stene.
AKO SPRÁVNE POSTUPOVAŤ PO ZAKÚPENÍ A NÁSLEDNOM POUŽÍVANÍ POSTELE
-
Skontrolujte prosím zakúpený nábytok a všetky jeho súčasti ihneď po vybalení - pred montážou. Po zložení nábytku alebo jeho dielov už nie je možné uplatniť prípadnú reklamáciu, ktorá sa týka poškodenia súčastí, ktorá mohla vzniknúť v priebehu montáže.
-
Nábytok používajte vždy na také účely, na ktoré je vhodný.
-
Náklady spojené s reklamáciou alebo opravou takého dielu nábytku, ktorý je poškodený vinou nevhodného zaobchádzania alebo manipulácie s nábytkom, si v plnej výške hradí kupujúci.
-
Nábytok musí stáť na vodorovnom podklade pre rovnomerné zaťaženie všetkých jeho súčastí.
-
Nábytok je vhodné používať iba v prostredí suchom a teplom, a to pri izbových teplotách v rozmedzí od 15 do 30 °C.
AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O MATRAC
Zakúpili ste si vysnívaný matrac a chceli by ste, aby čo najdlhšie vydržal? Prečítajte si nasledujúce kroky a zaistite čo najväčší dlhodobý komfort a najdlhšiu životnosť matraca.
Aby sme predišli poškodeniu matracov počas prepravy, využívame technológiu komprimovania (stočenie matraca do rolky). Po prevzatí je nutné matrac z rolky ihneď vybaliť. Následne je dôležité matrac nechať 72 hodín po rozbalení zregenerovať. Táto doba je určená na vrátenie matraca do jeho pôvodného stavu. V priebehu tejto doby sa neodporúča na matraci spať.
-
Otáčanie: Matrac pri spánku zaťažujeme nerovnomerne. To spôsobuje, že v niektorých miestach je matrac viac deformovaný ako na iných. Pravidelným otáčaním (v oboch osiach) docielite rovnomernejšie deformovanie a tým aj razantné predĺženie životnosti. Navyše má matrac príležitosť vyvetrať a vyschnúť, čo obmedzuje vznik plesní a množenie roztočov.
-
Vysávanie: Pri každej výmene posteľnej bielizne by ste mali matrac poriadne povysávať. Nielen sa tak zbavíte usadeného prachu, ale aj matracom pretiahnete čerstvý vzduch.
-
Chrániče matraca: Používanie chráničov matraca nie je len výsadou detí. Aj veľká časť dospelej populácie ich rada využíva. Väčšinu chráničov totiž možno prať (na rozdiel od poťahov matraca) na vysoké teploty, čím zahubíte väčšinu baktérií a mikroorganizmov. Chrániče tiež zabraňujú vsakovaniu tekutín (od potu až po víno či kávu) priamo do matraca, čím ho chránia od vlhkosti a škvŕn.
-
Vetranie: Hoci sa to nezdá, tak aj obyčajné vetranie môže pomôcť predĺžiť životnosť matraca. Matrac ihneď po prebudení nezastielajte. Nechajte ho aspoň hodinu odkrytý, nech môže pot nahromadený cez noc vyvetrať. V kombinácii s vyvetranou miestnosťou bude matrac každý deň dostávať dávku čerstvého vzduchu a nebudú sa v ňom hromadiť roztoče a plesne.
-
Rošt: Rošt a matrac k sebe neodmysliteľne patria. Vyberajte taký rošt, ktorý bude matrac dopĺňať. Dobrý rošt nebude slúžiť len ako podpora, ale bude aj pružný, čím odľahčí tlaky vo vnútri matraca. Nikdy nenechávajte matrac na zemi alebo plnej doske. Znemožňujete tak matracu dýchať zospodu.
Vŕzganie drevených postelí
Vŕzganie postele je veľmi nepríjemné, ale pri drevených posteliach sa jedná o bežný jav. Navyše sa objavuje pri posteliach všetkých cenových kategórií a rôznych druhov drevín. Našťastie je možné vŕzganie väčšinou ľahko vyriešiť. Je potrebné lokalizovať miesto vŕzgania a lokálne ho riešiť. Väčšinou je to spôsobené nejakou drobnosťou. Spoje v mieste vŕzgania ešte skontrolujte a voľné dotiahnite. Vŕzganie môže spôsobovať aj len nedotiahnutá skrutka. Pokiaľ dotiahnutie nepomôže, tak spoj rozdeľte, premažte napríklad voskom alebo silikónovým olejom a znovu pevne utiahnite. Často tiež vŕzga pohybujúci sa rošt, ktorý nie je pripevnený. Ideálne je primontovať všetky latky alebo drevo pod ním premazať (opäť voskom alebo silikónovým olejom) či podložiť kusom látky.
Pokiaľ nič nepomôže, tak skontrolujte uloženie postele na podlahe. Je možné, že je krivá podlaha a posteľ je kvôli tomu ľahko skrútená.
ŽLTNUTIE MASÍVNEHO BIELEHO NÁBYTKU
Biely nábytok je veľmi obľúbená voľba na univerzálne použitie vo všetkých štýloch domácnosti. Pri masívnom nábytku sa ale bohužiaľ vplyvom prirodzených vplyvov (oxidácia vzduchom, pôsobenie tepla, UV žiareniu a vlhkosti) môže stať, že časom začne nábytok žltnúť a môžu tiež viac vystúpiť suky v dreve.
Ideálne je žltnutiu predchádzať alebo ho aspoň oddialiť.
-
Umiestnenie: Nábytok nenechávajte v temných kútoch, na priamom slnečnom svetle, pri radiátoroch alebo vo vlhkých priestoroch. Všetky tieto faktory urýchľujú žltnutie nábytku. Biely náter je tiež veľmi háklivý na cigaretový dym.
-
Ochranné nátery: Žltnutiu môžete zamedziť pravidelným natieraním ochrannými nátermi. Na trhu je množstvo produktov na báze olejov, vosku alebo aj ich kombinácií. Medzi najobľúbenejšie patria tvrdé voskové oleje, ktoré sú populárne pre ľahké nanášanie a dlhotrvajúci efekt.
-
"Babské rady": Pokiaľ už k žltnutiu došlo, môžete využiť nespočetné množstvo "babských rád", ktoré na internete nájdete. Nám sa osvedčilo zmiešať biely vínny ocot s vodou (pomer 1:2) a nábytok utierať neabrazívnou hubkou týmto roztokom. Nezabudnite ale po očistení roztok poriadne umyť, nábytok osušiť a hlavne natrieť ochranným náterom.
-
Nový náter: Pokiaľ už nič nepomôže a nábytok je stále zažltnutý, tak už problém vyrieši iba nový náter farby. Starý zažltnutý náter teda musíte brúsnym papierom vyhladiť, odmastiť, umyť a natrieť novou bielou vrstvou.